Novinky 23. 06. 2026

Posádka Artemis II jedla ve vesmíru hovězí hrudí i makaróny se sýrem

Posádka Artemis Ii Jedla Ve Vesmíru Hovězí Hrudí I Makaróny Se Sýrem

Posádka mise Artemis II, která odstartovala 1. dubna 2026 a po devíti dnech se vrátila na Zemi 11. dubna 2026, si během historického letu – nejdále od Země v dějinách lidské kosmonautiky, až 406 000 kilometrů – pochutnávala na překvapivě pestré stravě. Čtyřčlenná posádka ve složení Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Kochová a Kanaďan Jeremy Hansen před odletem ochutnala přes 200 různých pokrmů, z nichž nakonec vybrala jídelníček na palubě. Ten zahrnoval grilované hovězí hrudí, kuřecí maso se salsou, krémové makaróny se sýrem, dušené červené zelí nebo třešňovo-borůvkový cobbler, a nechyběla ani horká káva.

Klíčovou novinkou byla nová kuchyňská technika – ohřívač jídel ve tvaru kufříku, schopný pojmout až 12 balíčků najednou. Zařízení dosahuje teploty 84 °C a ohřeje jídlo i nápoje na 64 až 74 °C. Toasty zvládne připravit do 15 minut, složitější pokrmy pak za méně než hodinu. „Ve vesmíru musíme jíst zeleninu, ale nebojte se, dávají nám i makaróny se sýrem, řekla astronautka Christina Kochová. Podrobnosti o stravování posádky přináší časopis 21. století v čísle 7/2026, vydaném 17. června 2026, v článku Alexandry Fiedlerové.

Publikováno: 23. 06. 2026

Kategorie: Novinky