Novinky 25. 06. 2026

Vědci: Jižní Morava by mohla sklízet dvakrát ročně, chybí voda

Vědci: Jižní Morava By Mohla Sklízet Dvakrát Ročně, Chybí Voda

Výzkumníci z ústavu CzechGlobe Akademie věd ČR upozorňují na dosud nevyužitý potenciál zemědělství na jižní Moravě. Díky oteplování klimatu by tamní pole mohla v budoucnu přinášet dvě sklizně ročně – podobně jako v oblastech středomořského pásu. Od šedesátých let se průměrná teplota v regionu zvýšila o zhruba 1,5 až 1,8 stupně Celsia, což prodloužilo vegetační sezónu a otevřelo možnosti pro pěstování plodin, které zde dříve nebyly reálné. „Nyní toho můžeme vyprodukovat mnohem více. Z jednoho pole může být mnohem vyšší výnos, říká bioklimatolog Miroslav Trnka. Zásadní překážkou však zůstává nedostatek vody. Právě proto vědci poukazují na možnost přivést vodu z řeky Dunaje kanálem do moravské Dyje. Takové propojení by mohlo zásadně změnit vodní bilanci zemědělské krajiny na jižní Moravě a umožnit intenzivnější využití půdy, která má díky vyšším teplotám stále delší a teplejší vegetační sezónu. Výzkum byl zveřejněn 9. února 2026.

Publikováno: 25. 06. 2026

Kategorie: Novinky